TennisIndustryMag.com news

 

Campbell's Championships news, Saturday

NEWPORT, R.I. — The singles and doubles main has been announced for the Campbell’s Hall of Fame Tennis Championships, an ATP World Tour event to be played July 5 - 11 at the International Tennis Hall of Fame in Newport, R.I. The tournament features a 32 player draw for the only professional tournament played on grass courts in North Ameria. Players in the field include No. 3 American Sam Querrey, No. 6 American Mardy Fish, No. 7 American and defending champion Rajeev Ram and No. 8 American Taylor Dent, as well as Nicolas Mahut, who recently played in the longest match in tennis history.

The second round of qualifying play will begin on Sunday, July 4 at 11:30 a.m. to determine the final four qualifying seeds to complete the main draw. Main Draw play will begin on Monday, July 5 at 11:00 a.m. and the order of play will be released on Sunday evening.

Following are the results of the first round of qualifying play and the order of play for the second round of qualifying play.

RESULTS - SATURDAY, JULY 3, 2010, Qualifying Singles - First Round

Qualifying - S Gonzalez (MEX) d V Spadea (USA) 64 36 63 Qualifying - M Yani (USA) d D Kelly (AUS) 76(5) 64 Qualifying - A Bogdanovic (GBR) d [WC] J Kerr (AUS) 76(7) 63 Qualifying - S Bubka (UKR) d A Begemann (GER) 57 76(4) 63 Qualifying - A Peya (AUT) d B Evans (USA) 64 62 Qualifying - R Klaasen (RSA) d G Jones (AUS) 75 63 Qualifying - F Wolmarans (RSA) d M Matosevic (AUS) 64 46 63 Qualifying - J Cox (USA) d G Lapentti (ECU) 75 46 62 Qualifying - N Okun (ISR) d A Anderson (RSA) 64 63 Qualifying - D Tursunov (RUS) d [WC] E Quigley (USA) 46 64 61 Qualifying - I Van Der Merwe (RSA) d [WC] R Wassen (NED) 76(4) 63 Qualifying - [WC] T Rettenmaier (USA) d M Reid (AUS) 63 62 Qualifying - M Kohlmann (GER) d T Ito (JPN) 64 76(4) Qualifying - R Bloomfield (GBR) d A Sitak (RUS) 76(5) 67(1) 62 Qualifying - M Raonic (CAN) d B Klein (AUS) 64 36 63 Qualifying - S Stadler (GER) d G Elias (POR) 60 60

ORDER OF PLAY - SUNDAY, JULY 4, 2010

COURT 1 start 11:30 a.m. Qualifying - [WC] T Rettenmaier (USA) vs R Klaasen (RSA) Qualifying - A Bogdanovic (GBR) vs M Kohlmann (GER) Qualifying - D Tursunov (RUS) vs A Peya (AUT) Qualifying - S Bubka (UKR) vs M Raonic (CAN)

COURT 2 start 11:30 a.m. Qualifying - M Yani (USA) vs I Van Der Merwe (RSA) Qualifying - R Bloomfield (GBR) vs J Cox (USA) Qualifying - S Gonzalez (MEX) vs N Okun (ISR) Qualifying - S Stadler (GER) vs F Wolmarans (RSA)

 

 Get Adobe Flash player

TIMag.com news search

TIMag.com news categories


TIMag.com news archives


 
 

Movable Type Development by PRO IT Service