TennisIndustryMag.com news

 

2007 USTA Florida State Doubles Championships Post Press Release - tennis

The Florida Tennis Center in Daytona Beach played host this past weekend to 368 USTA junior tennis players for the 59th annual 2007 USTA Florida State Doubles Championships, September 15-16. The doubles tournament produced exciting matches between top junior tennis players, friends, opponents and peers. A One-on-One Doubles tune-up tournament took place just minutes from the Florida Tennis Center at Embry Riddle University on Friday, September 14. For a complete list of results and information about competitors from the State Doubles Championships, visit usta.com/tennislink, tournament ID 151600607.

Note: All matches were played in an 8 game pro-set format and doubles ranking points were awarded to only girls’ and boys’ divisions, NOT mixed. The finals of the Mixed 12s, 14s, 16s and 18s were not determined due to time constraints because of the large number of entries (252 matches on Saturday & 236 matches on Sunday). Bobby Cutis, tournament director, was concerned with the safety of the participants and did not want parents and children traveling late into the night due to evening scheduled matches for the mixed division; especially since many players had to attend school the next day.

2007 USTA Florida State Doubles Champions

Boys

Boys’ 18 Doubles Champions
(1) Joey Burkhardt (St. Augustine)/Joel Samaha (Tampa) d. (5) Roland Martinez (Coral Gables)/Luke Mojica (Miami) 8-1

Boys’ 16 Doubles Champions
(3) Nicholas Gutsche (Sarasota)/Paul Polarczyk (Wesley Chapel) d. Michael Vallejo (Miami)/Mauricio Villa (Key Biscayne) 8-5

Boys’ 14 Doubles Champions
1) Kosuke Hasegawa (Wesley Chapel)/Zach McCourt (Sunrise) d. (3) Michael Rinaldi (Palm City)/Gordon Watson (Naples) 9-8

Boys’ 12 Doubles Champions
(3) Kentaro Ishihara (Orlando)/Stephen Watson (Orlando) d. (2) Samuel Lampman (Orlando)/Alexander Saltiel (St. Petersburg) 8-4

Boys’ 10 Doubles Champions
Adam Ambrozy (St. Petersburg)/Nikola Samardzic (Bradenton) d. (1) Reilly Opelka (Palm Coast)/Gabriel Pilones (Bradenton) 8-3

Girls

Girls’ 18 Doubles Champions
Alexandra Cercone (Seminole)/Keri Frankenberger (Gainesville) d. (2) Kelly Kambourelis (Melbourne)/Jaime Yapp-Shing (Miami) 8-3

Girls’ 16 Champions
(2) Jacqueline Kasler (Gulf Breeze)/Jennifer Pfeifler (Gulf Breeze) d. Rebecca Bodine (Tarpon Springs)/Rebekah Jenkins (Sarasota) 8-3

Girls’ 14 Doubles Champions
(2) Lindsay Graff (Ft. Lauderdale)/Nicole Robinson (West Palm Beach) d. (1) Courtney Colton (Davie)/Laura Wiley (Ft. Lauderdale) 8-5

Girls’ 12 Doubles Champions
(6) Marie Babayan (Bradenton)/Miranda Talbert (Bradenton) d. (1) Shannon Brewer (Chuluota)/Alizee Michaud (Orlando) 8-5

Girls’ 10 Doubles Champions
M’balia Bangoura (Bradenton)/ Kahalauamalunonala Companion (Bradenton) defeated two other teams (Sarah Dreyfuss from North Miami Beach/Katherine Wiley from Ft. Lauderdale AND Savanna Roy from Tierra Verde/Anna Vinson from Tallahassee) in the Girls’ 10 round robin format to claim the doubles title.

Mixed

Mixed 10 Doubles Champions
(1) M’balia Bangoura (Bradenton)/Zachary Bessette (Bradenton) d. (2) Andrew Heller (Weston)/Katherine Wiley (Ft. Lauderdale) 8-1

 

SportMaster

TIMag.com news search

TIMag.com news categories


TIMag.com news archives


 
 

Movable Type Development by PRO IT Service